W sytuacji utraty zębów naturalnych lub po ich rozległym uszkodzeniu leczenie protetyczne staje się działaniem niezbędnym dla utrzymania i przedłużenia młodego wyglądu w postaci promiennego uśmiechu.
Dzisiejsza protetyka daje nieograniczone wręcz możliwości wiernie imitując naturalne zęby pacjenta. Poradnia Protetyki Stomatologicznej i Dysfunkcji Narządu Żucia zajmuje się leczeniem zaburzeń w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, mięśni narządu żucia oraz powiązanych z nimi narządów. Schorzenia te powodują często duże dolegliwości w codziennym życiu. Mogą imitować inne choroby, których pacjenci nie wiążą z narządem żucia, bóle głowy czy zapalenie ucha. Dlatego też pacjenci są często przez wiele lat bezskutecznie diagnozowani i leczeni przez innych specjalistów, tj. neurologa, laryngologa czy okulistę. Przyczyny i mechanizm powstawania dysfunkcji narządu żucia są dość skomplikowane. Składa się na to wiele czynników, a schorzenie rozwija się przez lata. Pierwsze sygnały są niestety często bagatelizowane. Dopiero zaawansowane zaburzenia, w tym dolegliwości bólowe, skłaniają pacjenta do poszukiwania pomocy u specjalisty. Jedną z podstawowych przyczyn są tzw. parafunkcje, czyli niefizjologiczne, powtarzające się czynności w układzie ruchowym narządu żucia, najczęściej wcale nie uświadamiane przez pacjentów.
Zaliczamy do nich:
- zaciskanie zębów i zgrzytanie, przede wszystkim w nocy
- nagryzanie warg, policzków, języka
- obgryzanie paznokci, skórek wokół paznokci
- nagryzanie obcych przedmiotów tj. długopisy, ołówki, oprawki od okularów
- nawykowe żucie gumy!
W naszej poradni są udzielane świadczenia refundowane w ramach ubezpieczenia zdrowotnego finansowane przez NFZ, świadczenia ponadstandardowe finansowane przez Pacjentów oraz świadczenia w ramach procesu dydaktycznego wykonywane przez studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Zakres świadczeń obejmuje przede wszystkim specjalistyczne leczenie dysfunkcji narządu żucia, estetyczną odbudowę pojedynczych zębów oraz częściowych i uogólnionych braków zębowych z użyciem między innymi:
- koron i mostów licowanych porcelaną na podbudowie metalowej ze stali lub złota oraz pełnoceramicznych
- protez osiadających: częściowych i całkowitych
- protez szkieletowych i szynoprotez
- protez natychmiastowych
- protez na zatrzaskach, zasuwach
- protez opartych na teleskopach
- wkładów koronowych i koronowo-korzeniowych
Ustalanie i odwoływanie terminu wizyty:
Poradnia Protetyki Gab. 109
Poniedziałek, środa, czwartek 12:00 – 18:00
Wtorek, piątek 08:00 – 14:00
tel. 32 370 52 15